یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
اینجا هستیدSkip Navigation Links > صفحه نخست > اخبار > برنامه ریزی قطعه سازان به منظور افزایش صادرات.
برنامه ریزی قطعه سازان به منظور افزایش صادرات. برنامه ریزی قطعه سازان به منظور افزایش صادرات. (تعداد بازدید : 7736)

عضو انجمن قطعه سازان از برنامه ریزی به منظورافزایش صادرات قطعات خبرداد و گفت: هم اکنون استراتژی صنعت قطعه سازی کشور برای  صادرات 6میلیارد دلار قطعه در کشور برنامه ریزی شده است.

محمد رضا نجفی منش گفت: در گذشته در تولید قطعات  محدودیت بسیاری موجود بود منتهی حداقل  6نوع از قطعاتی که تولید آن در کشور صورت نمی گرفت هم اکنون در حال تولید است برای مثال ایربگ که در گذشته یک شرکت تولید آن را برعهده داشت در حال حاضر 5شرکت در تولید این محصول فعال هستند.

وی در خصوص افزایش واردات قطعات گفت: با توجه به اینکه صادرات در زمینه قطعه در کشور افزایش یافته است ولی در همین راستا واردات نیز صورت می گیرد زیرا برخی قطعات در داخل تولید نمی شود و برخی نیز تولیدآن محدود و کفایت  مصرف داخل را ندارد بنابراین  این قطعات به کشور وارد می شود منتهی این موضوع را باید در نظر گرفت که با وجود فشار های بین المللی و تحریمهای موجود قطعه سازان از این فرصت ها استفاده کرده و قطعاتی را  که هم اکنون به کشور وارد می شود داخلی سازی آن را در دستور کار خود قراردادند بنابراین نه تنها در این زمینه به خود کفایی خواهیم رسید بلکه می توانیم برای افزایش صادرات نیز برنامه ریزی لازم را انجام دهیم.

وی افزود: برای مثال در گذشته ورق خودروهایی که در داخل مورد استفاده قرار می گرفت  به کشورواردمی شد ولی هم اکنون حدود 70 درصد از ورق های مصرفی در کشور تولید می شود و تقریباً در این زمینه صنعت خودرو و قطعه سازی به خود کفایی رسیده است.

عضو انجمن قطعه سازان در خصوص اقتصادی بودن تولید قطعات در داخل کشور گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که آزاد سازی قیمت ها صورت گیرد زیرا با آزاد سازی قیمت ها و دستوری نبودن آن تولید این قطعات در داخل به صرفه تر خوا هد بود ودر حال حاضر نیز سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان رایزنی هایی رابرای کنترل بیشتر بازار انجام داده است و در صورتیکه این آزاد سازی صورت گیرد تولید قطعه ارزان تر از واردات آن خواهد بود.

وی در پایان گفت:  قطعه سازان باید مشکلات موجود را برای ارتقاء این صنعت تبدیل به فرصت کنند و نه تنها ساخت قطعات داخلی را  بلکه برای افزایش صادرات  نیزبرنامه داشته باشند.


تاریخ: ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
منبع : خبر خودرو
نظرات:


تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به گروه صنعتی معیار می باشد